Naše Okolí a turistika

Na běžkách okolo Zdobnice  – dobrá zpráva pro vyznavače bílé stopy!

Pro zimní sezonu 2014/2015 se podařilo zrealizovat nový běžecký okruh, který vede přímo obcí Zdobnice.

Jedná se o nejbližší strojově upravovanou trasu od  Rychnova nad Kněžnou. Ideální nástupní místo na stopu je cca 200m nad Zdobnickým kostelem, na žluté turistické trase – nad chatou Hradečankou.  Druhé nástupní místo je u horní stanice lyžařského vleku, odtud vede na trasu také strojově upravená stopa. Výhodou této varianty je parkování u obecního úřadu a možnost vyjet vlekem nahoru.

Vydáte-li se východním směrem, nemine Vás krátké stoupání přes zdobnické louky až k lesu, dále podél lesa ke kapli sv. Anny.  Po krátkém průjezdu lesem se před obcí Říčky cesta stáčí ostře doleva a následuje výstup na hřeben „Žambereckou linkou“ – krásnou rovnou cestou hustým lesem.

Po vystoupání na hřeben se stopa napojuje na „Třícestí“, na žlutou turistickou trasu, po které se výrazným klesáním dostaneme zpět do Zdobnice. Celková délka okruhu je 9 km a převýšení  cca 200m.

 Odměnou za nastoupané metry tohoto okruhu střední obtížnosti Vám budou krásné výhledy na zdobnické údolí, hřebeny Orlických hor, za dobré viditelnosti na velikou část podhůří – Kunětická hora, Pardubice, Hradec Králové a Vysočina. Z okruhu se lze plynule napojit na další stopy  a běžecké trasy Orlických hor (viz mapka) a vystoupat tak až na nejvyšší hřebenové partie.

Průvodce

 

V přehledu

Naše krásné Orlické hory jsou oblíbeným cílem pro pěší turistiku, cykloturistiku, sjezdové lyžování i pro příznivce běžek. Nacházejí se na severovýchodě České republiky na hranicích s Polskem. V roce 1969 bylo území vyhlášeno chráněnou krajinnou oblastí. Přibližně 60 km dlouhý horský masiv s výškami okolo 1000 m.n.m ovlivňuje podnebí v celé oblasti. Nejvyšším vrcholem 1 115 m.n.m. je pohoří Velká Deštná. Směrem do českého vnitrozemí se Orlické hory pozvolna mění v členité, ale velmi malebné podhůří. Oblastí protékají řeky Divoká Orlice, Zdobnice, Metuje a Bělá. Pro tuto oblast jsou charakteristické rozsáhlé lesy, skály, řeky, zachovalá lidová architektura i kulturní památky.

V letním období se můžete toulat nádhernou přírodou, osvěžit se v přehradní nádrži Pastviny, navštívit aquapark v Ústí nad Orlicí, nebo žamberský sportovní areál s koupalištěm, tobogány a řadou dalších atrakcí. Tuto oblast si můžete skutečně vychutnat jako cykloturisté po značených cyklotrasách (stovky kilometrů). Není zde opomenuta ani pěší turistika. Velmi dobrou síť turistických cest na prvním místě reprezentuje Jiráskova stezka, která vede po hřebenech Orlických hor. Odměnou pro Vás jsou krásné výhledy. Prochází se i kolem československého vojenského opevnění z let 1935-1938. Pokud jste příznivci vojenské historie, můžete navštívit Muzeum vojenské historie v Králíkách. Nejznámější pevnostní komplexy jsou Hanička, Tvrz Bouda a Dobrošov. Vedle přirozených vyhlídek můžete navštívit i některou z řady rozhleden. Inspirovat Vás může rozhledna Suchý vrch, Skuhrov, Velká Deštná, Andrlův Chlum a další. Za příznivých podmínek lze sjíždět i orlické řeky.

Turistika

Atraktivními turistickými cíly jsou také zámek Lanškroun, zámek Letohrad, hrad Litice, zámek Choceň, zámek Častolovice, zámek Rychnov nad Kněžnou. Městské muzeum v Ústí nad Orlicí Vám poskytne informace o obyvatelích a kraji, Letohrad Muzeum řemesel. Také můžete navštívit zříceniny hradů Lanšperk a Žampach, přírodní rezervaci Zemská brána nedaleko obce Klášterec nad Orlicí. Vyhlídkové lety nabízí letiště Žamberk.

Turistika – Zdobnice, Orlické hory

Orlické hory jsou přitažlivá turistická oblast v severovýchodních Čechách, kde se mimořádné bohatství kulturních památek snoubí s malebnou krásou hor a krajinou v podhůří. Návštěvník zde nalezne řadu turistických zajímavostí, kulturních památek a také mnoho míst pro aktivní odpočinek.

Zdobnice se nachází v samém srdci Orlických hor a to z ní dělá idealní místo pro start všech výletů. V letním období je k aktivnímu odpočinku mnoho vhodných tras pro cyklisty a turisty. Minimálně obydlené oblasti Orlických hor jsou rájem pro houbaře a milovníky klidu a ticha, prostě idealní místo na dovolenou a regeneraci sil.

Turistická místa

Skanzeny, muzea

Villa Nova Uhřínov, Třebechovické muzeum Betlémů, Muzeum stavebnice Merkur Police nad Metují, Muzeum Boženy Němcové Česká Skalice, První vojenskohistorické muzeum M. Frosta, Podorlický skanzen Krňovice, Hořiněves – rodný dům Václava Hanky, Muzeum řemesel Nový Dvůr – Letohrad, Muzeum krajky Vamberk

Hrady, zámky

Hrady – Litice, Počtejn, Žampach, Kunětická hora

Zámky – Hospital Kuks, Náchod, Nové Město nad Metují, Opočno, Rychnov nad Kněžnou, Častolovice, Doudleby, Potštejn

Vojenské pevnosti

Dělostřelecká tvrz Hanička, Dělostřelecká tvrz Bouda, Pěchotní srub K-S5 „U Potoka“, Pevnost Kahan, muzeum studené války, N-71 „V sedle“, Pevnost Dobrošov, Běloveský pevnostní skanzen Březinka, Bojiště u Náchoda 27.června 1866, Pěchotní srub T-S 27 „Nad cestou“, Pevnost Josefov, Bojiště u Svinišťan 29.června 1866, Slavonice – pevnostní areál, Bojiště u Dvora Králové nad Labem 29.června 1866, Památník generála Gablenze

Přírodní útvary

Teplicko – Adršpašské skály

Okolí Zdobnice

Zdobnice, Šerlich, Pěticestí, Velká Deštná, Deštné v Orlických horách, Říčky v Orlických horách, Neratov, Kunštátská kaple, Rokytnice v Orlických horách, Zemská brána, Červenovodské sedlo

Adrenalinové sporty

Lanový park spideRS centre, Sportareál České Petrovice

Vodní hrátky

Koupaliště – Rychnov nad Kněžnou, Krytý a venkovní bazén – Dobruška, Bazén Hotel Area – Deštné v Orlických horách, Aquapark – Žamberk, Aquapark – Hradec Králové, Přehradní nádrž Pastviny

Dále Vám doporučujeme se podívat: