Zdobnice

Krásy ubytování v CHKO Orlické hory

OLYMPUS DIGITAL CAMERAObec Zdobnice leží v údolí stejnojmenné říčky mezi lyžařskými středisky Říčky a Deštné v Orlických horách v nadmořské výšce 605 m.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPrvní písemné zmínky se datují od roku 1550. V roce 1575 prodal panství císař Rudolf I. včetně obce Zdobnice. Tato byla přidělena mincovnímu úřadu v Kutných Horách.

Počátkem 16. století byli do této oblasti povoláni horníci – výdřevníci, kteří zde káceli lesy a dřevo plavili až do Kutných Hor. Kolem roku 1630 bylo ukončeno kácení lesů a horníci začali osídlovat odlesněné svahy kolem říčky Zdobnice. Z původního názvu Stobnitz, později Stiebnitz vzniká Zdobnice, která je rozdělena na Malou a Velkou. V roce 1703 se Zdobnice stává majetkem hraběte Norberta z Kolowrat. Před druhou světovou válkou žilo na dnešním katastrálním území obce 2 348 obyvatel, převážně německé národnosti. Po vysídlení počet trvale žijících obyvatel klesal. Dnes v obci žije trvale 151 obyvatel.

OLYMPUS DIGITAL CAMERASoučasné katastrální území zahrnuje bývalé obce Kunčina Ves, Kačerov, Souvlastní, Malou a Velkou Zdobnici. Převážná část obce je v Chráněné krajinné oblasti Orlické hory a mávysloveně rekreační charakter.

V obci jsou vhodné podmínky pro turistiku a cykloturistiku. Krásná příroda láká návštěvníky a houbaře k procházkám i v období mimo hlavní sezonu. V nedalekém okolí jsou známé zámky (Opočno, Častolovice, Rychnov nad Kněžnou, Nové Město nad Metují, Doudleby nad Orlicí, Kostelec nad Orlicí) a opevnění – Dobrošov a Hanička.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAV obci jsou tři vleky pro sjezdové lyžování a výborné podmínky pro běžkaře. Návštěvu obce Zdobnice doporučujeme každému, kdo hledá klid a odpočinek od každodenního shonu.